Get Adobe Flash player

Do napisania tego postu zainspirowało mnie wystąpienie wiceprezesa Quantum Software p. Marka Jędry na VI Forum Praktyków Logistyki. Jego wystąpienie było zatytułowane “Jeśli wciąż wykonuje się to samo, trudno jest oczekiwać innych efektów”. To kwintesencja tego o czym mówię od 10 lat. … czytaj dalej …

Współczesny biznes wymaga elastyczności, podejmowania wyzwań, badań, wdrażania nowych technologii i nowoczesnych sprawdzonych metod zarządzania. Na świecie, OK ale czy w Polsce. Porozmawiajmy szczerze tak do bólu jak to jest naprawdę. Zacznijmy od jakości która w Polsce kojarzy się tylko i wyłącznie z ISO. Ile jest w kraju przedsiębiorstw prywatnych które wdrożyło normę jakości ISO bo miała taką wewnętrzną potrzebę. Bo chodziło tylko i wyłącznie o podniesienie poziomu jakości? Zapewne zgodzisz się ze mną, że przygniatająca większość przedsiębiorstw wdrożyła ISO bo wymagał tego zleceniodawca, czy też potencjalny zleceniodawca. Oczywiści mówimy o firmach zagranicznych. To ci którzy są źródłem zleceń odbiorca naszych produktów, firmy globalne dla których wytwarzamy wyroby narzucają normy jakościowe, materiały, maszyny, organizację pracy, wzornictwo, procedury kontrolne, itp. Automotive wymusza normę TS, szkolenia z Odette (MMOG/LE), dostawy na czas (just in time) itp. IKEA narzuca wszystko i przeprowadza sama kontrolę, odbiorcy sieciowi standardy komunikacji elektronicznej EDI, etykietowanie, nowe linie produktowe itp. Spójrz na stację paliw, kto wymusił systemy wizualizacji, systemy informatyczne, systemy lojalnościowe itp. Dealerzy stacji paliw :-) ?
Kto zmienił oblicze handlu detalicznego, drobni sklepikarze czy zachodnie sieci supermarketów.

Jednak nie o tym chciałem pisać. Chciałem skoncentrować się na systemach klasy ERP.
Budzą niesamowite kontrowersje, a wszystko to za sprawą ich stopnia skomplikowania, trudności porównania jednego z drugim, brak ogólnodostępnej wiedzy na ich temat, braku odwagi decydentów od informatyków po prezesów do przyznania się , że najzwyczajniej na świecie się na nich nie znają. Do tego dochodzą smaczki w postaci firm konsultingowych tzw. tabelkarzy którzy zamiast solidnej wiedzy o systemach oferują tabelki z zakresem funkcjonalnym. Tabelki które wypełniają ludzie którzy nigdy nie pracowali na żadnym systemie ERP, studenci, tania siła robocza.
Wróćmy do wątku głównego. Większość dostawców ERP będzie namawiało Cię do wdrożenia standardu, sprawdzonego w stekach czy tysiącach firm na całym świecie, dobrych praktyk biznesowych itp.
Dlaczego większość z Was wierzy w te standardy skoro ich kompletnie nie zna. Czy naprawdę są optymalne, Przeanalizuj APICS (MRPII) i wykorzystując to co wyróżnia polaków od ludzi zachodu pomyśl. Wyciągnij logiczne wnioski, a dowiesz się na ile skrępuje Cię ten standard.
Jednak najważniejsze jest to że jeżeli wdrażasz standard nie osiągniesz żadnej, kompletnie żadnej przewagi konkurencyjnej bo jak wszyscy mają standard to nikt nie ma przewagi konkurencyjnej.
Jeżeli nie zamierzasz nic z tym zrobić nie licz na żadne efekty.

Comments are closed.

Soclal Network
ERP World twitter ERP World ERP World goldenline youtube wprdpress ERP World ERP World ERP World
Oferta szkoleń zamkniętych
1. Porównanie ERP'ów - HIT
2. Biznesowe i prawne aspekty umów o wdrożenie ERP
3. Mapowanie Strumienia Wartości
4. Wprowadzenie do lean manufacturing & green lean - nowość
5. Wprowadzenie do Teorii Ograniczeń

Więcej informacji
Newsletter “ERP Akademia’
Zaprenumeruj
darmowy newsletter
Tylko tak otrzymasz wiele darmowych
materialow szkoleniowych
i edukacyjnych w formie e-book'ow oraz plików audio lub video.
Imię: *
Email: *
Nie ma otwartych aukcji
Sorry, sprzedalismy wszystko!
Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
pagepeel by webpicasso.de