Get Adobe Flash player

Zawód konsultant – wdrożeniowiec. Wykształcenie: dowolne np. ekonomista, socjolog, technolog drewna czy informatyk. Wiek 25 – 50 lat. Umiejętności: zdolność zaprzyjaźnienia się z komputerem. Wynagrodzenie:

hmm … wiem ale nie powiem (jak w „Killerze”), dzentelman’i o forsie nie rozmawiają. 

Spróbujmy przeanalizować resztę. Ale nie z jednego punktu widzenia. Wejdźmy raz w skórę klienta, a następnie w skórę konsultanta. Czy będą to dwa zupełnie inne światy. Sam ocenisz. Mam nadzieję, że nie będziesz „zakręcony jak słoik”.

Na początku był Chaos (czyli handlowcy). Z Chaosu wyłonili sie w kolejności Kierownik Projektu i jego team, czyli konsultanci.  Na pierwszych spotkaniach było miło. Dopóki nie dowiedzieli się, że … . Po prostu ktoś naobiecywał i teraz samochód ma latać, pralka gotować, a toster smażyć jajka. Przy okazji dowiedzieli się jak duże doświadczenie mają którego nie mają i … . To tylko niektóre powody dla których klient pare dni wcześniej powiedział „zawsze chcieliśmy współpracować z najlepszymi, a że nawinął się Superman i to jeszcze po promocyjnej cenie”.

To dopiero pierwsze spotkania, ale czujny klient nie jest ślepy aby zauważyć, że handlowcy nic im nie przekazali. Pewnie nawet nie czytali umowy ale pierwsze koty za płoty.

Konsultanci mają teraz zapewne do pogadania z handlowcami, ale Ci … hmm … ich już u klienta nie ma i nie będzie, to już nie ich problem. Wystawią tylko faktury i prowizję mają w kieszeni. Pierwszym etapem jest zawsze analiza, koncepcja czy jak zwał tak zwał ale konsultanci mają trochę czasu aby przygotować klienta do tego, że nie wszystko będzie takie proste i oczywiste jak miało być. Pytanie jest tylko w którym momencie i jak powiedzieć o tym klientowi aby jego poziom adrenaliny i wysokość ciśnienia tętniczego nie były zbyt wysokie. Może najlepsza jest metoda małych kroczków.

W sumie dlaczego mają się przejmować, nie oni naobiecywali. Powiedzą wprost, tego nie ma, tego się nie da, to jest poza standardem, raportów nigdy nie było, a ta modyfikacja wymaga dodatkowego budżetu. Mają trudną i stresującą pracę, dziś w Szczecinie, jutro w Przemyślu, nocleg w kuszetce lub w hotelu. Najważniejsze to przeżyć kolejny dzień z małą przerwą na sen, ale za to w niedzielę, a może i już w sobotę są z rodziną i moga się nacieszyć ciepłem domowego ogniska.

Klienta ten projekt będzie kosztował dużo pieniędzy i nie po to wybrał Supermana w promocji aby to wszystko usłyszeć. Miał być transfer wiedzy, najlepsi konsultanci, miało być doświadczenie branżowe, miało być takie rozwiązanie informatyczne które zapewni przewagę konkurencyjną. A co klient słyszy, że będzie standard, że konsultanci będa się uczyli na kliencie. Czyli, dostaniesz prywatny sajgon.

Cała gra teraz polega na tym aby … ale o tym napiszę w kolejnym artykule.

Comments are closed.

Soclal Network
ERP World twitter ERP World ERP World goldenline youtube wprdpress ERP World ERP World ERP World
Oferta szkoleń zamkniętych
1. Porównanie ERP'ów - HIT
2. Biznesowe i prawne aspekty umów o wdrożenie ERP
3. Mapowanie Strumienia Wartości
4. Wprowadzenie do lean manufacturing & green lean - nowość
5. Wprowadzenie do Teorii Ograniczeń

Więcej informacji
Newsletter “ERP Akademia’
Zaprenumeruj
darmowy newsletter
Tylko tak otrzymasz wiele darmowych
materialow szkoleniowych
i edukacyjnych w formie e-book'ow oraz plików audio lub video.
Imię: *
Email: *
Nie ma otwartych aukcji
Sorry, sprzedalismy wszystko!
Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
pagepeel by webpicasso.de