Get Adobe Flash player

Specjalista od badań opinii publicznej, socjolog Daniel Yankelowich przeprowadził kiedyś bardzo ciekawe badania. Zauważył on, że pod pewnym ważnym względem Amerykanie różnią się od Europejczyków. Amerykanie uważają, że

że każdy dureń może wznieść się na szczyty społeczeństwa – dzięki ciężkiej pracy, ambicji i energii. Amerykanie oczywiście się nie mylą. Bardzo wielu durniów rzeczywiście wspieło się na szczyty – nawet Białego Domu. Ale jak tego dokonali. W jaki sposób przewodzą przywódcy?

Większość analiz przywództwa jest utrzymana w tonacji pozytywnej – przedstawia osobiste cechy kwalifikacyjne potrzebne liderowi, by ludzie podążali za nim na dobre i złe. Przywództwo może być porywające. Tym jednak, co różni przywództwo od dobrego zarządzania, jest jego ciemna strona: nieuniknione próby wyeliminowania z gry ludzi obejmujących rolę przywódczą. 

Przywództwo jest trudne i niebezpieczne, ponieważ ludzie opierają się próbom przemodelowania czegokolwiek. Wbrew temu co się potocznie mówi ludzie nie opierają się zmianie jako takiej. Ludzie opierają się stracie. Ludzie uwielbiają zmianę jeżeli wiedzą, że jest korzystna.

Jedno jest pewne, w wielu przedsiębiorstwach brakuje autentycznego przywódctwa. Kapitalizm zbudowany jest na zaufaniu – zufaniu że liderzy przedsiębiorstw i rad nadzorczych bądą dobrymi zarządcami, zapewniając inwestorom rzetelny zysk. Sondaż przeprowadzony przez “Wall Street Journal Europe” wykazał, iż zaledwie 21% europejskich inwestorów wierzy, że liderzy przedsiębiorstw są uczciwi. Gdzie się więc podziali Ci wszyscy liderzy? Gdzie są dzisiejsze wersje Jamesa Bruke’a z Johnson & Johnson, Waltera Wristona z Citicorp,  Johna Whiteheada z Goldman Sachs i Davida Packarda z Hewlett-Packard?

W pogoni za podnoszeniem cen akcji umknęły nam nauki płynące z budowy wspaniałych firm takich jak 3M, Coca-Cola, Johson & Johnson, British Petroleum, Pfitzer czy Procter & Gamble. Lekcja z tego kryzysu jest oczywista: skoro wybieramy ludzi przede wszystkim ze względu na ich charyzmę i umiejętności krótkoterminowego podnoszenia cen akcji, nie bacząc na ich charakter, oraz obsypujemy ich nadzwyczajnymi nagrodami, to dlaczego mielibyśmy się dziwić, gdy później wykazują się brakiem uczciwości? Nie potrzebujemy dyrektorów, którzy w poszukiwaniu osobistego zysku kierują firmy ku katastrofie. Do prowadzenia naszych firm nie potrzebujemy medialnych osobistości.

Nie potrzebujemy nowych ustaw, procedur, metod lecz nowego przywództwa. Bardziej  niż kiedykolwiek potrzebujemy u steru naszych firm uczciwych liderów z charakterem i wartościami. Od nich zależy przyszłość.

Comments are closed.

Soclal Network
ERP World twitter ERP World ERP World goldenline youtube wprdpress ERP World ERP World ERP World
Oferta szkoleń zamkniętych
1. Porównanie ERP'ów - HIT
2. Biznesowe i prawne aspekty umów o wdrożenie ERP
3. Mapowanie Strumienia Wartości
4. Wprowadzenie do lean manufacturing & green lean - nowość
5. Wprowadzenie do Teorii Ograniczeń

Więcej informacji
Newsletter “ERP Akademia’
Zaprenumeruj
darmowy newsletter
Tylko tak otrzymasz wiele darmowych
materialow szkoleniowych
i edukacyjnych w formie e-book'ow oraz plików audio lub video.
Imię: *
Email: *
Nie ma otwartych aukcji
Sorry, sprzedalismy wszystko!
Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
pagepeel by webpicasso.de