Get Adobe Flash player

Nie tak dawno temu, podczas przerwy kawowej międy kolejnymi sesjami konferencji GigaCon, usłyszałem poglądy które mnie zaszokowały. Zanim włączyłem się do rozmowy z zainteresowaniem obserwowałem plakietki przyczepione do garniturów, aby zobaczyć jakie stanowiska w jakich firmach piastują ludzie o poglądach z którymi …

No właśnie z którymi się nie zgadzałem, nie zgadzam i pewnie nie będę zgadzał. Aż nie mogłem uwierzyć, że ludzie zgodnie mówili, że nie ma potrzeby wdrażania najlepszych praktyk biznesowych w przedsiębiorstwach. Zapytasz dlaczego? 

Ponieważ uważali, że na rynku istnieje tak duża konkurencja, że najlepsze praktyki są niewskazane, bo bardzo łatwo je naśladować. Taką wypowiedź najlepiej kiedyś w swojej książce skomentował Jack Welch, człowiek który w ankiecie przeprowadzonej w 2004 roku przez FINANCIAL TIMES znalazł się na pierwszym miejscu listy osób, które respondenci chieliby mieć w radzie nadzorczej.

Jack Welch, najsłynniejszy menedżer świata, przez 20 lat kierował amerykańskim koncernem General Electric. Za jego kadencji wartość firmy wzrosła z 12 mld do 280 mld dol. Dziś Welch doradza kilku firmom z listy `Fortune 500`. Wspólnie z żoną Suzy pisuje też do `New York Timesa` felietony `Sposób na sukces`, w których odpowiada na pytania czytelników. Czytelnicy `Gazety` także mogą zadawać pytania.

Cytat: „(…) To bzdura. Gdy najlepsze metody wychodzą na jaw, rzeczywiście każdy może je skopiować. Ale zwycięstwo odnoszą te firmy które, które robią dwie rzeczy – naśladują i udoskonalają (…)”.

Zapewne zgodzisz się ze mną, że żeby coś naśladować to trzeba to znać lub poznać. Są tacy którzy wykazują niechęć do naśladownictwa. W gruncie rzeczy naśladownictwo jest dość trudne. Są jednak i tacy którzy powielają wszystko co się da i jak się da. Przykładem mogą być Chińczycy i Koreańczycy. Tak na marginesie, to czy widziałeś kiedyś ich zachowanie na dowolnych targach przemysłowych? Są w stanie niczym kot wślizgnąć się pod urządzenie, rozkręcić obudowę, zrobić zdjęcia i wyczołgać się niepostrzeżenie.

Wracając do tematu. Zapewne zauważyłeś, że pracownicy nie lubią się chwalić swoimi sukcesami. Tak nie lubią, bo to słowo nie oddaje rzeczy w jej istocie. Oni uwielbiają się chwalić. Wystarczy tylko zapytać. Oczywiście nie dotyczy to bezpośredniej konkurencji. Firmy od lat wymieniają doświadczenia między sobą. Dlatego poznanie najlepszych praktyk wcale nie jest takie trudne jak się wydaje. Jeżeli więc znajdziesz już najlepsze praktyki, musisz je zaadoptować i nieustannie doskonalić. Jeżeli robi się to prawidłowo, to mamy do czynienia z innowacją. Zewsząd pojawiają się pomysły na nowe produkty i usługi, na nowe procesy i rozwój.

Comments are closed.

Soclal Network
ERP World twitter ERP World ERP World goldenline youtube wprdpress ERP World ERP World ERP World
Oferta szkoleń zamkniętych
1. Porównanie ERP'ów - HIT
2. Biznesowe i prawne aspekty umów o wdrożenie ERP
3. Mapowanie Strumienia Wartości
4. Wprowadzenie do lean manufacturing & green lean - nowość
5. Wprowadzenie do Teorii Ograniczeń

Więcej informacji
Newsletter “ERP Akademia’
Zaprenumeruj
darmowy newsletter
Tylko tak otrzymasz wiele darmowych
materialow szkoleniowych
i edukacyjnych w formie e-book'ow oraz plików audio lub video.
Imię: *
Email: *
Nie ma otwartych aukcji
Sorry, sprzedalismy wszystko!
Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
pagepeel by webpicasso.de