Get Adobe Flash player
Janusz Pieklik.Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej 1991 r. Studia zaczynałem w starym ustroju, skończyłem w nowym.W 1994 roku po serii egzaminów w języku angielskim otrzymałem dyplom inżyniera sieciowego CNE ID#6445283 (Novell  Netware).  Pracowałem w:

 • Centrum Informatyki Energetyki w Poznaniu,
 • Kopalni Węgla Brunatnego ”Konin” w Kleczewie S.A. – Główny Specjalista d/s Rozwoju Systemów Informatycznych w KWB Konin
 • HOST Sp. z o.o. – Wiceprezes Zarzadu (od 1995 roku do dziś),
 • Business Global Consulting Polska Sp. z o.o. - doradca (od 2007 roku do dziś)
 • e-learning Polska Sp. z o.o. – Prezes Zarządu

Zainteresowania:

W szkole podstawowej i średniej mają pasją była elektorniką. Wtedy wierzyłem, że będzie tak zawsze. Ale życie jest bogatsze niż się to filozofom wydawało. Poznałem informatykę. Więc swoje zainteresowania zawodowe skierowałem na klawiaturę i zielony ekran monitora.

W dość szybkim czasie samodzielnie stworzyłem oprogramowanie do obsługi:

 • gospodarki magazynowej,
 • logistyki sprzedaży i zakupów,
 • produkcji,
 • HR (kadry – płace),
 • VAT (w momencie startu ustawy o VAT prof. Modzelewskiego),
 • biur rachunkowych.

Moimi klientami były bardzo duże przedsiębiorstwa takie jak Kopalnia Węgla Brunatnego “Konin” w Kleczewie S.A. czy międzynarodowy koncern Grene.  Aby nie wpaść w monotonię programowania, projektowałem również sieci komputerowe (LAN / WAN / okablowanie strukturalne). Dzisiaj myślę, że widziałem w tym jakiś hołd dla ukochanej, a zdradzonej przeze mnie elektroniki. Po roku 2000 zacząłem się wycofywać z tworzenia oprogramowania, oczywiście supportując wszystko co sprzedałem do końca świata i jeszcze dzień dłużej. Po prostu musiałem się kiedyś wyspać, a na pisanie samemu oprogramowania brakowało mi, nie dni ale i nocy. Jednak z sentymentem wspominam ten okres i ludzi których poznałem.

Pomimo mojego wycofania się z tworzenia oprogramowania, klienci coraz częściej zapraszali mnie do współpracy w charakterze doradcy i audytora abym stał po ich stronie i pomagał im przebrnąć przez cały proces wdrożenia oprogramowania klasy ERP. Tak mi się to spodobało, że nawet nie zauważyłem kiedy poprowadziłem do zwycięstwa 60 projekt.

Kiedy przestałem zawodowo programować, w końcu znalazł się czas na poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Co trzeba zrobić aby wdrożenia systemów informatycznych przekładały się wprost na wyniki finansowe firmy. Dlaczego tak trudno jest policzyć zyski z wdrożenia. Dlaczego po wdrożeniu oprogramowania tak mało się zmienia. Jak zmotywować szeregowych pracowników aby bardziej przykładali się do wdrożeń, do terminowości i jakości wprowadzanych danych.

Odpowiedzi nie było w systemach informatycznych. Na nic zaszyte super algorytmy, ekstra funkcje czy skomplikowane bezduszne procedury. Odpowiedzi trzeba było szukać gdzie indziej. Właśnie dlatego przełożyłem zwrotnicę i całą parę puściłem w inny gwizdek. Zacząłem poszukiwać metod uzyskiwania dużej sprawności organizacyjnej z wykorzystaniem wsparcia systemów informatycznych. Nie odwrotnie. Podglądałem najlepszych. Brałem udział w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach. Uczestniczyłem w około 50 szkoleniach w tym związanych z organizacją i zarządzaniem przedsiębiorstwami. Ale nic tak mnie nie zainspirowało jak osiągnięcia Toyoty i koncepcji Lean. Nic mi tak nie naładowało akumulatorów jak Teoria Ograniczeń Ely Goldratt’a. Teraz miałem naprawdę oczy szeroko otwarte.

W czasach kiedy moja konkurencja wypełniała tabelki z funkcjonalnościami “nawijając makaron na uszy klientom” ja już wiedziałem, że jest to przejażdżka ślepym torem. Od prawie dziesięciu lat mówię o mierzalnych celach biznesowych przełożonych na system, a oni dalej wypełniają te swoje tabelki. Życie jest jednak bardzo brutalne. Jak ktoś w tym kraju odnosi sukcesy musi się liczyć, że fala krytyki i czarnego PR szybciej czy później nadciągnie. Moje poglądy stały się niewygodne dla dostawców ERP i zacząłem zauważać, że próbowano wpłynąc na moje decyzje lub nazywając to wprost, po imieniu próbowano mną manipulować. Zresztą próbują manipulować do dziś. Właśnie to było powodem mojego zainteresowania się NLP. Musiałem poznać ich techniki i strategie.

Dzisiaj świat IT mówi tylko o SOA. SOA mówi o wzajemnym świadczeniu sobie usług w celu optymalizacji procesów biznesowych. To nie biznes nie nadąża za informatyką, to informatyka nie nadąża za biznesem.

Świat się zmienia. Nie wiem czy za 15 lat będzie mnie jeszcze fascynował konsulting. Ciągle wydaje mi się, że jest tak dużo do zrobienia i tak wielu przedsiębiorstwom można pomóc. Jedno wiem na pewno, na emeryturze kupię sobie lunetę i będę zajmował się tym, co ciekawiło i ciekawi wciąż, a na co nigdy nie miałem i nie mam czasu. Będę obserwował gwiazdy, planety, mgławice i dzielił się z Państwem uwagami na temat tego  jak rozszerza się wszechświat.

Janusz Pieklik

Soclal Network
ERP World twitter ERP World ERP World goldenline youtube wprdpress ERP World ERP World ERP World
Oferta szkoleń zamkniętych
1. Porównanie ERP'ów - HIT
2. Biznesowe i prawne aspekty umów o wdrożenie ERP
3. Mapowanie Strumienia Wartości
4. Wprowadzenie do lean manufacturing & green lean - nowość
5. Wprowadzenie do Teorii Ograniczeń

Więcej informacji
Newsletter “ERP Akademia’
Zaprenumeruj
darmowy newsletter
Tylko tak otrzymasz wiele darmowych
materialow szkoleniowych
i edukacyjnych w formie e-book'ow oraz plików audio lub video.
Imię: *
Email: *
Nie ma otwartych aukcji
Sorry, sprzedalismy wszystko!
Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
pagepeel by webpicasso.de